Samochody dostawcze można podzielić na kategorię do 3,5 t i powyżej 3,5 t. Dlaczego akurat taki podział? Jest on istotny ze względu na to, że powyżej tej masy pojazd może prowadzić jedynie kierowca posiadający prawo jazdy kat. C.Do 3,5 t wystarczy prawio jazdy z kategorią B. Na tego typu samochody decyduja się zazwyczaj właściciele małych firm. Na rynku dostępnych jest wiele nowych i używanych modeli. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Zwróć uwagę na ładowność
Ładowność samochodu dostawczego jest kluczową kwestią, gdyż trzeba się zastanowić czy będzie ona wystarczająca. Prowadząc kuriera kwiatowego lub firmę remontową można zdecydować się na samochód do 3,5 t. Nawet firmie meblarskiej może wystarczyć taki samochód, jeśli sprzedaje meble do samodzielnego montażu, które nie zajmują dużo miejsca. Kluczowe jest tu odpowiednie planowanie.
CZYTAJ TAKŻE: Transport międzynarodowy. Jaka ciężarówka na długie trasy?
Spalanie i koszty serwisowania
Zużycie paliwa jest bardzo istotnym aspektem. Dlatego kupując samochód dostawczy trzeba zwrócić uwagę na to, jakie jest zużycie paliwa na 100 km w mieście i poza nim. Trzeba wziąć pod uwagę trasy po jakich kierowca będzie się najczęściej poruszał. Koszty spalania to niejedyne, które trzeba ponieść przy zakupie samochodu dostawczego. Istotne będzie również zorientowanie się w kosztach serwisowania (np. ile kosztują części zamienne do danego modelu i marki samochodu dostawczego). W dłuższym okresie użytkowania auta dostawczego może mieć to istotne znaczenie. Warto również zorientować się, jakie najczęstsze usterki występują w określonym modelu samochodu.
Samochody dostawcze – zawieszenie
Przednie zawieszenie samochodu dostawczego może ułatwiać jego prowadzenie, nawet przy maksymalnej ładowności. Z kolei tylne zawieszenie może ułatwiać załadunek i rozładunek towarów, gdyż podłoga w pojeździe jest obniżona.
CZYTAJ TAKŻE: Wyprzedaż rocznika. Kiedy najlepiej kupić nowy samochód?
Kupując dostawczy samochód warto również zwrócić uwagę na systemy bezpieczeństwa, jakie oferuje dany model. Dzięki temu można zapewnić większą ochronę kierowcy. Z kolei kupując samochód używany poza sprawdzeniem jego historii oraz stanu pojazdu na stacji diagnostycznej, należy zwrócić uwagę czy pasy mocujące w strefie ładunkowej działają prawidłowo i są dobrze zachowane. Od tego zależy czy nasz towar dojedzie w jednym kawałku i nie będzie się przesuwał podczas transportu. W przypadku zakupu używanego samochodu warto zdecydować się na taki z możliwie najmniejszym przebiegiem. Jeśli chce się mieć pewność, że auta dostawcze były właściwie serwisowane można zdecydować się na modele poleasingowe.
Stosując się do tych podstawowych zasad, można wybrać dobry samochód dostawczy, który posłuży przynajmniej przez kilka lat. Przy wyborze zarówno używanego, jak i nowego samochodu koniecznie trzeba skalkulować wszystkie koszty eksploatacji.
Photo by Norbert Kundrak on Unsplash.