Każda pora roku rządzi się swoimi prawami i stwarza oddzielne zagrożenia dla kierowców. Sprawdźmy, jak przygotować samochód do okresu jesiennego.
Bycie odpowiedzialnym kierowcą nie ogranicza się jedynie do zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi podczas prowadzenia samochodu. Bezpieczeństwo użytkowania auta wymaga ciągłego przewidywania ewentualnych zagrożeń lub utrudnień, jakie mogą spotkać nasz samochód i wpłynąć na naszą jazdę oraz podejmowania kroków, które zminimalizują ryzyko wypadku lub innej nieszczęśliwej sytuacji drogowej. Jednym z takich aspektów jest przygotowanie samochodu do konkretnej pory roku.
Zagrożenia i utrudnienia wynikające z jesieni
Jesień to pora roku, która może stanowić duże zagrożenie dla mniej świadomego kierowcy. Specyfika tego okresu i czynniki atmosferyczne, jakie mu towarzyszą, w sposób negatywny odbijają się na swobodzie prowadzenia samochodu. Sytuację utrudnia fakt, że jest to okres przejściowy, między latem, a zimą, pierwsze jego oznaki przychodzą niespodziewanie, kiedy jeszcze kierowca żyje przyzwyczajeniami letnimi. Jakie zagrożenia może generować jesienna pogoda? To przede wszystkim zmrok zapadający wcześniej, słońce wysoko osadzone na horyzoncie, które mocno oślepia, wzrost poziomu wilgoci, mokra nawierzchnia spowodowana bardzo częstymi opadami deszczu, liście zalegające na ulicy przyczyniające się do zmniejszenia przyczepności, a także pierwsze przymrozki.
Specjalistyczna kontrola – stan hamulców
Przygotowując samochód do jazdy jesiennej, wiele rzeczy jesteśmy w stanie sprawdzić i wykonać samodzielnie. Jednak niektóre aspekty wymagają specjalistycznego przeglądu przez wykwalifikowanych fachowców. Przedjesienna kontrola pojazdu, jaką np. oferuje autoryzowany serwis ASO Mazda, pomoże zbadać stan techniczny pewnych niezwykle ważnych elementów. Najbardziej istotnymi z nich są oczywiście hamulce. Stan tarczy oraz klocków hamulcowych należy sprawdzić w pierwszej kolejności. Wyraźne uchybienia, jak np. ubytki, pęknięcia, za duże ranty czy ślady korozji, jesteśmy w stanie zauważyć sami, przysłowiowym gołym okiem.
Jednak pewne poważne uszkodzenia, jakim może być np. zwichrowana tarcza, przy diagnozie wymagają specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia. Samodzielna kontrola może doprowadzić do sytuacji, kiedy z wyglądu zewnętrznego uznamy, że stan układu hamowania jest przyzwoity, a niedostrzeżone krzywizny spowodują utrudnienia w realnym jego wykorzystaniu. Ważny jest również stan techniczny mocowania tych elementów. Jesień to okres mokry, w którym częste opady przyczyniają się do zwiększenia śliskości nawierzchni. Szybko zapadający zmrok powoduje, że nierzadko zagrożenie lub przeszkodę zobaczymy z opóźnieniem. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, oczywiste staje się, że sprawność hamulców może być kluczowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy. Będą one bowiem częściej używane, a nierzadko ich użycie będzie wymagało większej sprawności niż w przypadku aury letniej. Nie bagatelizujmy tego aspektu.
Ogumienie – podstawa bezpieczeństwa
Stan ogumienia jest drugim obok hamulców, podstawowym aspektem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy, szczególnie zaś podczas niesprzyjających warunków panujących na drodze. Opady deszczu i zalegające liście, które same w sobie stanowią przeszkodę, a dodatkowo przyczyniają się do jeszcze większego zalegania wody na jezdni, wpływają na zmniejszenie przyczepności kół, co często bywa przyczyną wypadku. Jedynie dobry stan ogumienia może wpłynąć na bezpieczne stawianie czoła tym utrudnieniom.
CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź układ hamulcowy przed zimą
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie czy opona nie ma widocznych wybrzuszeń lub pęknięć. W przypadku ich stwierdzenia, należy dokonać wymiany. Drugim etapem jest pomiar głębokości bieżnika. Nie należy sugerować się jedynie prawnymi uwarunkowaniami. Opona dopuszczona bowiem do jazdy powinna wg. przepisów mieć bieżnik o min. 1,6 mm głębokości. Taka wartość może okazać się jednak zbyt niska, by opona mogła skutecznie odprowadzać wodę i nie dopuszczać do powstania poślizgu. Opony tracą swoją zdolność już na poziomie bieżnika o głębokości 3 mm. Im większy stan zużycia, tym słabsza przyczepność, a tym samym, mniejszy stopień bezpieczeństwa. Wiele opon posiada system własnego pomiaru, który wskazuje bezpieczną głębokość bieżnika dla danej opony. Warto sugerować się właśnie tymi wskazaniami.
Jedność kierowcy z samochodem
Właściwy stan hamulców i ogumienia to podstawy bezpiecznej jazdy, ale muszą one być wsparte szeregiem innych działań. Poruszanie się zgodnie z zasadą drive together, jazdy, która zakłada jedność kierowcy z pojazdem celem zwiększenia bezpieczeństwa prowadzenia, wymaga sprawności wszystkich elementów budujących system asekuracji i ostrzegania. O zaistnieniu jazdy w stylu drive together możemy mówić, kiedy zachodzi sprawna komunikacja między autem, a kierowcą, a ta jest możliwa wtedy, kiedy wszystkie elementy działają razem na najwyższym poziomie.
Pozostałe elementy
Wśród elementów, o których stan powinniśmy zadbać szykując auto do jesiennych jazd, znajdują się wycieraczki. Jak zostało powiedziane, jesień to okres zmniejszonej widoczności przez szybko zapadający zmrok, ale również w wyniku opadów deszczu, którego strumienie ściekają po szybie. Poprawienie widoczności wpływającej na bezpieczeństwo jazdy gwarantuje jedynie sprawny system odprowadzania wody z szyby. Na początku należy sprawdzić czy pióra wycieraczek nie posiadają pęknięć. Jeżeli ich struktura jest cała i nienaruszona, wystarczy je dobrze oczyścić. W tym celu najlepiej wykorzystać ściereczkę nasączoną spirytusem. Należy dokładnie wymyć pióro. W przypadku stwierdzenia pęknięć, powinniśmy wymienić wycieraczki.
CZYTAJ TAKŻE: Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?
Kolejnym aspektem jest przygotowanie szyb. One również wymagają dokładnego przeczyszczenia i usunięcia owadów. Nadchodząca jesień to znak, że trzeba również dobrze zadbać o elektrykę. Wzrastający poziom wilgoci w połączeniu z nieodpowiednio przygotowanymi kablami może doprowadzić do zwarcia w instalacji. Przewody należy odpowiednio zakonserwować. Ważny jest dobry stan akumulatora. Osłabiona jakość zasilania jest przyczyną wielu awarii, a słaby stan akumulacji w połączeniu z przymrozkami może powodować kłopoty z odpaleniem samochodu. Na koniec, zróbmy przegląd oświetlenia auta, tak, by nasz pojazd był dobrze widoczny podczas tej ciemnej pory roku.
Zdjęcie autorstwa Ronalda Smeetsa na Unsplash