Jak działa GPS?
GPS (Global Positioning System) opiera swoje działanie na satelitach, które krążą wokół ziemi. Wysyłają one sygnał, który wychwytują odbiorniki służące do ustalania lokalizacji. Na podstawie czasu w jakim sygnał dociera do urządzenia odbierającego ustala długość i szerokość geograficzną lokalizatora. W bardziej zaawansowanych odbiornikach, może ustalać także wysokość na jakiej znajduje się odbiornik.
Właśnie dzięki temu układowi nadajników satelitarnych oraz odbiorników naziemnych zawdzięczamy takie dobrodziejstwa jak śledzenie pozycji dostawcy i taksówki czy nawigację samochodową. GPS w znacznej mierze przyczynił się nie tylko do rozwoju sektora usług, ale też do kontroli pracowników czy wzrostu militarnego.
Jak działa system radiowy?
System radiowy ma zupełnie inną metodę działania. Po pierwsze opiera się tylko i wyłącznie na komunikacji naziemnej – zarówno nadajniki, jak i odbiorniki są rozmieszczone tylko i wyłącznie na ziemi. Lokalizatorami radiowymi nazywamy w tym przypadku nadajniki, które wysyłają sygnał. Natomiast odbiornikami są stacje bazowe oraz komputery. W przypadku zabezpieczenia antykradzieżowego są one montowane w samochodach ekip poszukiwawczych oraz policyjnych radiowozach.
GPS czy system radiowy – co lepiej zabezpieczy samochód?
Dochodzimy więc do clou naszych rozważań – który z systemów lepiej się sprawdzi jako zabezpieczenie antykradzieżowe? W obu przypadkach da się niewątpliwie namierzyć auto, na podstawie odbieranych i wysyłanych sygnałów, trzeba więc zadać sobie pytanie: co na to złodzieje?
I tutaj klaruje nam się dość oczywista odpowiedź – w przypadku GPS-a złodzieje już od lat znają dobry sposób na jego obejście – jammer, czyli zagłuszarkę. To urządzenie przypominające wyglądem krótkofalówkę z wieloma antenami potrafi całkowicie zniwelować sygnał GPS i GSM (telefonii komórkowej). Jego koszt zazwyczaj zwraca się już po jednej kradzieży dość nowego auta, tak więc większość złodziei ma go na swoim wyposażeniu.
Natomiast w przypadku systemu radiowego nie ma takiej możliwości – złodzieje nie znają częstotliwości na jakiej nadaje, więc zagłuszarka po prostu nie zadziała. Mało tego, system jest niewykrywalny, ponieważ nadajniki radiowe są montowane w sekretnym miejscu, którego nie zna nawet właściciel auta. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie maksymalnego bezpieczeństwa pojazdu.
Gdzie zabezpieczyć auto systemem radiowym?
Liderem w kwestii zabezpieczenia aut systemem radiowym od lat jest polska firma IKOL System. Od przeszło 25 lat zabezpieczają samochodu w kraju, korzystając z własnej częstotliwości radiowej oraz infrastruktury naziemnej. Przez ten czas IKOL zabezpieczył przeszło 10 milionów pojazdów na całym świecie, a całe 400 tysięcy odzyskał po kradzieży. Jest to ogromna cegiełka w walce z przestępczością samochodową.
System radiowy firmy IKOL – SVR – posiada kilka wariantów, w zależności od potrzeb kierowcy. Każdy z nich posiada dodatkowe opcje, jak monitoring GPS czy wideorejestrator, jednak każdy ma tę samą skuteczność wynoszącą 98%. Jeśli chcesz wyposażyć swój pojazd w niezagłuszalny system lokalizacji radiowej, już dziś wejdź na stronę ikol.pl i wybierz wariant dla siebie!