Jedną z poważniejszych decyzji zakupowych w życiu, jest ta o zakupie samochodu. Nie jest to inwestycja mała, więc nie powinna być podejmowana spontanicznie i bez wcześniejszego rozeznania w rynku. Dlatego jazda próbna jest obowiązkowa.
Dobra i odpowiednio przemyślana decyzja odnośnie odpowiedniego modelu, a przede wszystkim konkretnego egzemplarza, pozwoli cieszyć się autem przez długie lata bezawaryjnej pracy.
Jazda próbna przed zakupem
Niezależnie, czy interesuje nas zakup samochodu używanego, czy nowego, najbardziej skutecznym i miarodajnym sposobem na sprawdzenie jakości naszego potencjalnego nabytku, jest przetestowanie go w warunkach drogowych podczas jazdy próbnej.
Faktem jest, że w przypadku aut używanych, wcześniejsze oględziny od strony wizualnej są konieczne. Jednak to, jak faktycznie auto zachowuje się na drodze, pozwoli nam mieć całkowity ogląd na jego faktyczny stan techniczny i pozwoli nam podjąć decyzje o jego zakupie.
To samo dotyczy samochodów nowych, których deklarowane przez producenta parametry i wyposażenie, mogą nam zupełnie nie odpowiadać przy bliższym kontakcie.
Na co zwrócić uwagę?
Przed zakupem nowego samochodu, każdy sprzedawca daje możliwość przetestowania go w warunkach drogowych. Każda jazda próbna jest możliwa po wcześniejszym umówieniu się z danym dealerem samochodowym. Na potrzeby testów wybraliśmy krakowski salon Mazda Anndora.
Zależnie od wybranego przez nas modelu, powinniśmy przetestować go w jak najbardziej adekwatnych do jego przeznaczenia warunków. Model CX-3 i CX-5 warto by przetestować w warunkach bardziej górzystych i wymagających. Model 5 doskonale pokaże swoje zalety na dłuższym, międzymiastowym dystansie, natomiast model 2 i 3 wypadałoby sprawdzić w warunkach miejskich. Torów wyścigowych u nas jak na lekarstwo, wiec pełni swoich możliwości model MX-5 raczej podczas pierwszej jazdy nie zaprezentuje, ale w przypadku tego modelu wystarczy nawet kilkanaście minut w warunkach miejskich, aby przekonać się o jego wartości.
Gdy już dostaniemy auto, warto przede wszystkich sprawdzić jakość wykonania kabiny. Spasowanie elementów, sposób działa mechanizmów i zamontowanych dodatkowego wyposażenia. Nowe samochody raczej nie cierpią na tego typu niedoróbki w produkcie finalnym, ale pewność zawsze warto mieć co do zakupowanego przez nas modelu.
Godzina na testowanie
W czasie trwania samej jazdy, polecane jest wyłączenie radia oraz nawiewów. Pozwala to na lepszą ocenę pracy silnika, zawieszenia i innych układów, których niewłaściwa praca mogłaby być zagłuszona.
Jeśli chodzi o samą jazdę. należy sprawdzić pracę silnika. to jak samochód reaguje na pedał gazu, jego kulturę pracy na biegu jałowym, oraz jakość pracy skrzyni biegów.
W czasie trwania samej jazdy, powinna zostać dokonana próba hamowania awaryjnego, oraz w miarę możliwości, pokonanie kilku szybszych łuków, aby móc ocenić pracę układu kierowniczego oraz zawieszenia. Dobrą praktyką wśród dealerów, jest udostępnienie miejsca, w którym potencjalny klient może ocenić jakość pracy układów bezpieczeństwa. To jak działa w aucie ABS, czy kontrola trakcji.
Sama jazda próbna powinna trwać minimum około godziny. Czas ten, pozwoli nam wyrobić sobie właściwe zdanie na temat tego, czy dany samochód nam odpowiada i pomoc podjąć decyzje o jego ewentualnym zakupie.
Pamiętajmy, że samochód jest inwestycją na lata i jego zakup powinien być podparty wcześniejszymi testami i oceną, czy dany model odpowiada naszym wymaganiom.
Materiał powstał we współpracy z salonem samochodowym Mazda Anndora w Krakowie – https://anndora.mazda-dealer.pl/.