Zakup nowego samochodu zawsze powinien być decyzją dobrze przemyślaną. Wiele modeli zachwyca nas od strony wizualnej. Niekoniecznie oznacza to, że będą one dobrze sprawowały się podczas jazdy.
Przy zakupie samochodu bardzo ważną rolę odgrywa jazda testowa. Obecnie coraz więcej osób korzysta z tej możliwości. Często jednak nie wiedzą, na co zwracać uwagę. Jak powinna wyglądać jazda próbna? Jak nie dać się nabrać na sztuczki sprzedawców?
O czym trzeba pamiętać podczas jazdy próbnej?
Niektórzy uważają, że jazda próbna ma sens w przypadku zakupu drogich, luksusowych samochodów. Rezygnują, gdy kupują tańsze modele aut. Nie jest to słuszne. Warto korzystać z jazdy próbnej zawsze, gdy decydujemy się na zakup samochodu pochodzącego z rynku wtórnego. Auto to inwestycja na lata. Komfort i bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od tego, jaki model wybierzemy. Z tego powodu zawsze, gdy chcemy kupić nowy pojazd, warto umówić się na jazdę testową.
Często osoby nieśmiałe, mało asertywne obawiają się umówić na jazdę próbną. Pamiętajmy o tym, że skorzystanie z jazdy próbnej absolutnie do niczego nas nie obliguje. Nie musimy kupować samochodu, który testowaliśmy. Możemy całkowicie zrezygnować z zakupu, odłożyć go w czasie lub wypróbować różne modele w różnych salonach i porównać, który z nich będzie nam najbardziej odpowiadał.
Umów się na jazdę próbną
Poszczególne salony oferują różne warunki jazdy próbnej. Dzwoniąc w celu umówienia wizyty powinniśmy podać konkretny model samochodu, który nas interesuje. Warto przy tym zwrócić uwagę na wersję silnika. Niektórzy sprzedawcy udostępniają do jazdy próbnej samochód wyposażony w najmocniejszy silnik. Później klient kupuje wersję z tańszym silnikiem i jest zawiedziony. W niektórych salonach umówimy się na jazdę próbną wypełniając specjalny formularz na stronie internetowej.
Minimum pół godziny jazdy
Aby jazda próbna miała sens, powinna trwać co najmniej pół godziny. Za kierownicą powinien zasiąść kupujący, a nie pracownik salonu. Sprzedawca może jedynie wyprowadzić auto z salonu lub przejechać na mniej ruchliwą ulicę. Jednak sami powinniśmy mieć możliwość sprawdzenia, jak auto się prowadzi. Warto zastanowić się, czy przyciski i przełączniki rozmieszczone są w sposób ergonomiczny, jak auto przyspiesza i hamuje. W czasie jazdy próbnej warto wyłączyć radio – sprzedawca może próbować w ten sposób zamaskować głośną pracę silnika.
W czasie jazdy próbnej warto zadawać pytania o wszystko, czego chcielibyśmy dowiedzieć się o samochodzie. W tym czasie sprzedawca może próbować namówić nas na zakup różnych akcesoriów do samochodu, z których wiele wcale nie będzie nam potrzebnych. Warto na to uważać. Dobrym pomysłem może być również zabranie na jazdę próbną zaufanej osoby.