Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się w salonach dealerskich programy aut używanych. Importer nowych samochodów, zgodnie z ustalonymi wytycznymi, odkupuje od użytkowników auta używane, po rygorystycznym sprawdzeniu ich stanu prawnego i technicznego.
Średnio 2 na 3 kupowane w Polsce samochody to auta używane. Nie sposób się temu dziwić – w tej samej cenie otrzymujemy bogatsze wyposażenie, często wyższy pakiet wykończeniowy i akcesoria. W przypadku nowego pojazdu zyskujemy jednak pewność jego dotychczasowej historii i gwarancję techniczną. Ale czy na pewno kupując używane auta musimy pogodzić się z niewiadomą historią i wątpliwą bezawaryjnością?
Poszukiwania samochodu używanego
Załóżmy, że poszukujemy konkretnego modelu auta w określonym przedziale cenowym. Obierając za przykład stolicę Małopolski, sprawdźmy z jakich źródeł możemy wybierać samochody. Poszukiwania warto rozpocząć od ofert osób fizycznych. W przypadku niektórych samochodów może okazać się jednak, że w mieście zamieszkałym przez prawie milion osób nie znajdziemy ani jednej sztuki na sprzedaż!
W takiej sytuacji, zaczniemy przeglądać również oferty handlarzy – zarówno tych zorganizowanych, działających na placach, jak i osób fizycznych działających dorywczo. Problem nieetycznych praktyk niektórych komisów jest powszechnie znany. Ograniczmy się do stwierdzenia, że do komisu najlepiej iść z rzeczoznawcą samochodowym. W innym przypadku sporo ryzykujemy.
Pewne auto używane
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się w salonach dealerskich programy aut używanych. Importer nowych samochodów, zgodnie z ustalonymi wytycznymi, odkupuje od użytkowników auta używane, po rygorystycznym sprawdzeniu ich stanu prawnego i technicznego. Weryfikacja rozpoczynana jest od strony formalnej – poprawności dokumentacji, zgodności deklarowanej i udokumentowanej historii pojazdu z wpisami w systemie ASO.
Po pomyślnym przejściu badania formalnego, auto badane jest na warsztacie, zarówno „wzrokowo”, jak i mechanicznie. Ocenie estetyczno-technicznej podlega stan nadwozia, podwozia, wnętrze. Są one sprawdzane głównie pod kątem ewentualnej historii wypadkowej pojazdu.
Każda wątpliwość mechanika dyskwalifikuje auto z kupna przez salon samochodowy, tak samo jak słyszalne nietypowe odgłosy silnika lub uzasadnione zastrzeżenia dotyczące układu jezdnego, hamulcowego czy wydechowego. Auto podlega sprawdzeniu jednak kompleksowo, nie tylko pod kątem najistotniejszych elementów mechaniki pojazdowej, ale i najmniejszych detali. Celem jest przecież to, byśmy mogli kupić auto gotowe do drogi – z działającymi żarówkami, wycieraczkami, radiem, odpowiednim ogumieniem.
Gwarancja stanu i pochodzenia
Nie tylko nowe auta mogą być objęte realną gwarancją, której połowy treści nie stanowią wyłączenia spisane drobnym druczkiem w myśl zasady „gwarancja do bramy i się nie znamy”. Salony samochodowe decydują się na odkup wyselekcjonowanych modeli, których typowe usterki są im znane.
Oznacza to, że wyspecjalizowany punkt dealerski odkupuje jedynie auta w świetnym stanie, a ewentualne poprawki lub drobne naprawy są dokonywane przez profesjonalistów wyspecjalizowanych w serwisowaniu tych modeli. Dzięki takiemu podejściu, w zależności od marki, nawet przy kupnie używanego samochodu możemy oczekiwać gwarancji na okres od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy!