Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma przeciwwskazań do jeżdżenia samochodem, jako kierowca lub pasażer. Co do tego specjaliści są zgodni. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka, dlatego trzeba wiedzieć, jak to robić właściwie.
Ciąża a prowadzenie samochodu
W pierwszej połowie ciąży nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Gdy brzuch jest niewielki, nie ma wtedy problemu z umiejscowieniem pasów bezpieczeństwa. Warto też (nie tylko w tym szczególnym czasie) jeździć spokojniej. Ostrożnie przyspieszać i wchodzić w zakręty, odpowiednio wcześnie hamować, unikać wyboistych i dziurawych ulic oraz korków. Prędkość powinna być dopasowana do warunków pogodowych. Należy utrzymywać odpowiedni odstęp do pojazdu z przodu, by mieć dość czasu na reakcję w przypadku nagłego manewru (np. gwałtownego hamowania).
CZYTAJ TAKŻE: Jazda bez prawa jazdy. Kary za łamanie przepisów 2018
Kierownica powinna być tak oddalona od brzucha, by go nie uciskać, a jednocześnie nie ograniczać jej ruchów. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednią pozycję fotela. Również ustawienie zagłówka nie jest bez znaczenia, gdyż są sytuacje, gdy jest on jedyną ochroną karku.
W przypadku przyjmowania leków najlepiej upewnić się, czy nie mają one wpływu na zdolność reakcji i nie osłabiają koncentracji.
Dobrze jest też unikać wielogodzinnych podróży. Jeśli jest to jednak konieczne, należy zaplanować odpowiednio często, najlepiej co godzinę, przerwy dla rozprostowania nóg i potrzeby fizjologiczne. Kobieta w ciąży powinna również zadbać o specjalną poduszkę, która uchroni ją od bólów pleców. Jeśli to możliwe, w dalekie trasy nie należy jeździć samotnie. Telefon komórkowy powinien być zawsze naładowany i konieczne dokumenty pod ręką oraz odpowiedni zapas przekąsek i wody.
Ciąża a pasy bezpieczeństwa
Prawo o ruchu drogowym zezwala kobiecie w ciąży zrezygnować z zapinania pasów bezpieczeństwa. Eksperci jednak są zdania, że nie powinno się nadużywać tego przepisu. Przeprowadzone testy udowodniły, że właściwie zapięte pasy mogą uratować życie przyszłej matki i jej nienarodzonego dziecka. W przypadku kobiety w ciąży najbezpieczniejsze są pasy trzypunktowe.
CZYTAJ TAKŻE: Prawo jazdy 2018. Jak przygotować się do praktycznego egzaminu?
Należy zadbać o to, by pas dobrze przylegał do ciała. Jego dolna część powinna być umiejsowiona pod brzuchem, a górna dokładnie między piersiami. Każdy dobry portal dla mam zaleca specjalny adapter, który pomaga lepiej dopasować pas do brzucha i jest do zakupienia w internecie.
Ciąża a poduszka powietrzna
Czy włączona poduszka powietrzna w samochodzie jest bezpieczna dla kobiety w ciąży? Zdania specjalistów w tej kwestii są podzielone. Z jednej strony, gdy poduszka się otworzy, znajduje się ona bardzo blisko brzucha. Z drugiej strony w wielu testach przeprowadzonych przez firmy produkujące samochody stwierdzono, że może ona uratować życie zarówno matki, jak i dziecka.
Mimo że nie ma przeciwwskazań, żeby kobieta w ciąży prowadziła samochód, ważne jest, by jeździć bardzo ostrożnie. Jeśli to możliwe, kobieta w ciąży powinna oddać kierownicę w ręce doświadczonego kierowcy, a sama zająć bezpieczne miejsce pasażera. Najlepiej z tyłu, na środkowym miejscu (najbezpieczniej) z zapiętymi pasami.
Zdjęcie: kevin laminto na Unsplash.
ja w ciąży miałam wypadek i zupełnie nie wiedziałam co zrobić. Jedyne co mi przyszło do głowy to miałam przy sobie tel i tylko wysłałam alarm sos przez aplikację i mąż dostał wiadomość z mapą gdzie jestem. W życiu bym nie pomyślała, że to może uratować mnie od większej tragedii. Ze stresu nawet nie mogłam racjonalnie i logicznie rozmawiać.