Choć problemy z akumulatorem kojarzą się nam raczej z zimowym okresem, a nie letnim, okazuje się, że dla tej jednostki równie problematyczne mogą okazać się upały. Wysoka temperatura otoczenia, a także nadmierna eksploatacja często prowadzą do poważnych problemów z akumulatorem. Jak temu zaradzić? Sprawdź!
Awaria akumulatora – gdzie szukać przyczyny?
Zimą rozładowany akumulator nikogo nie dziwi. Im niższa temperatura otoczenia, tym niższa jest również wydolność jednostki. Dlaczego więc latem, kiedy za oknem jest gorąco, akumulator także się rozładowuje? Dzieje się tak dlatego, że samochód pobiera wiele energii. Upał powoduje, że praktycznie przez cały czas jeździmy z włączoną klimatyzacją. Również takie elementy, jak GPS, ładowarka do telefonu oraz grające radio powodują, że nadmiar pobieranej energii prowadzi do rozładowywania się akumulatora.
Na zły stan akumulatora wpływają również krótkie dystanse, zwłaszcza jeśli na dworze panuje upał. Prądnica na skutek częstego hamowania oraz uruchamiania silnika nie jest w stanie dostarczyć akumulatorowi odpowiedniej dawki prądu, a to może prowadzić w dłuższej perspektywie do poważnej awarii.
Latem chroń swój akumulator przed awarią i rozładowaniem
Aby chronić swój akumulator, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim kontroluj pobór energii przez urządzenia w pojeździe. Zwróć uwagę na to, czy ze wszystkich musisz korzystać. Może, zamiast ładować komórkę przy pomocy gniazdka w samochodzie, zdecydujesz się na power bank? Wyłączysz radio, jeśli w ogóle go nie słuchasz? Choć na pozór takie czynności wydają się błahostką, mają ogromne znaczenie dla akumulatora, dlatego nie należy ich ignorować.
Nie tylko pobór dużej ilości energii wpływa na zły stan akumulatora. Znaczenie ma również to, czy jest on utrzymany w odpowiedniej czystości. Korozja tego elementu bardzo źle wpływa na jego funkcje. Materiał warto wyczyścić przy pomocy sody rozpuszczonej w wodzie. W przypadku akumulatorów alkalicznych lepiej sprawdzi się woda z sokiem z cytryny lub octem winny. Na powierzchni jednostki nie powinna zbierać się wilgoć, ponieważ może doprowadzić to do powstania wyładowań oraz zwarcia. Warto dbać również o odpowiednie przymocowania akumulatora, tak aby nie ruszał się on w trakcie kierowania pojazdem, ponieważ taka sytuacja również może doprowadzić do poważnej awarii.
Regularna kontrola to klucz do sukcesu
W okresie wiosenno-letnim zaleca się regularną kontrolę pojazdu. Zima znacznie obciąża poszczególne układy, dlatego, zanim wybierzesz się w długą, letnią podróż, oddaj auto do profesjonalnego warsztatu. Tam sprawdzą, czy wszystkie jednostki działają poprawie. Skontrolują również poziom naładowania Twojego akumulatora. Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie, możesz skorzystać z próbnika, który pomoże Ci zmierzyć napięcie i porówna go z pożądaną wartością.
Co w przypadku, gdy akumulator jest rozładowany? Można naładować go w prosty sposób przy pomocy prostownika, zwanego potocznie również ładowarką. Zapewnia on bezpieczny proces ładowania, który kontroluje poziom pobieranej energii przez akumulator, nie doprowadzając do żadnych usterek.
Jeśli nie chcesz się dać zaskoczyć rozładowanemu akumulatorowi podczas letnich wycieczek, kontroluj regularnie jego stan oraz poziom naładowania. W takim przypadku warto mieć próbnik oraz ładowarkę do akumulatora. Znajdziesz je w ofercie Nocar. Wejdź, sprawdź i nie daj się zaskoczyć w czasie podróży!
Źródła zdjęć: Nocar, pexels.com.
Może nie silnik ale wiele rzeczy w samochodzie może naprawić zwykły laik wystarczy odrobina wiedzy którą można nabyć choćby tutaj https://www.youtube.com/watch?v=N1w6hqyxNNU&t=2s