Żółte tablice rejestracyjne. Oznaczenia dla unikatowych aut

żółte tablice rejestracyjne, zabytkowe samochody

Widok zabytkowego auta na drodze zawsze robi wrażenie. Ich znakiem rozpoznawczym są unikalne, żółte tablice rejestracyjne, przyciągające zazdrosne spojrzenia miłośników motoryzacji.Takich pojazdów nie ma wiele. Nic dziwnego, ponieważ zdobycie statusu samochodu zabytkowego jest trudne i wymaga spełnienia kilku warunków.

Jakie pojazdy mogą otrzymać żółte tablice rejestracyjne?

Oto warunki, jakie musi spełnić samochód, aby mógł być zarejestrowany jako samochód zabytkowy:

  • pojazd musi mieć minimum 25 lat, lub musi być unikatowy, tzn. należał do sławnej osoby, jest prototypem, uczestniczył w ważnych wydarzeniach historycznych, bądź został wyprodukowany w krótkiej serii.
  • model pojazdu nie może być produkowany od co najmniej 15 lat.
  • części pojazdu muszą być minimum w 75 procentach oryginalne.

Zalety posiadania żółtych tablic rejestracyjnych

Dlaczego tablice zabytkowe są tak pożądane i wielu ludzi chciałoby zarejestrować swój pojazd jako zabytkowy? Okazuje się, że żółte tablice rejestracyjne niosą za sobą mnóstwo korzyści. Kojarzą się z wyjątkowym prestiżem, ale to nie wszystko. Właściciele pojazdów zabytkowych mogą liczyć na duże zniżki na ubezpieczenie OC. Mało tego, mają możliwość wykupienia ubezpieczenia krótkoterminowego, na przykład na miesiąc. Dzięki temu nie trzeba płacić za ubezpieczenie, kiedy samochód stoi bezczynnie w garażu. Dużym plusem pojazdów zabytkowych jest też jednorazowy przegląd techniczny samochodu. W przeciwieństwie do zwykłego auta, które musi przechodzić przegląd każdego roku, pojazd zabytkowy musi go przejść tylko raz. Chyba że będzie uczestnikiem kolizji bądź wypadku samochodowego.

zabytkowe samochody, jak założyć żółte tablice rejestracyjne?

Rejestracja samochodu zabytkowego krok po kroku

Aby zarejestrować pojazd jako zabytkowy, należy wykonać kilka kroków:

  • wezwać rzeczoznawcę, który zajmuje się samochodami zabytkowymi. Potwierdzi on oryginalność części i wyda tak zwaną białą kartę, zawierająca dokładny opis pojazdu.
  • postarać się o wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków przez konserwatora zabytków.
  • wykonać przegląd techniczny pojazdu. Koszt takiego przeglądu jest wyższy niż zwykłego pojazdu. Wynosi – w zależności od stacji w której jest wykonywany – około 300 zł.
  • udać się do regionalnego wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu.

Dokumenty do rejestracji

Rejestracja samochodu zabytkowego wymaga kompletu dokumentów potwierdzających wykonanie każdego z powyższych kroków. W tym: zaświadczenia o wpisie do ewidencji zabytków oraz dokumentów świadczących o pomyślnym przejściu przeglądu technicznego. Niezbędny jest też dokument potwierdzający własność pojazdu, dowód rejestracyjny oraz poprzednie tablice rejestracyjne oraz wypełniony wniosek o rejestrację. Posiadając komplet dokumentów, można postarać się o zarejestrowanie pojazdu i otrzymanie zabytkowych tablic. Koszt rejestracji wynosi 200 zł.

Rejestracja samochodu zabytkowego jest dość kosztowna i wiąże się z załatwianiem dużej ilości formalności. Na szczęście, pieniądze szybko się zwracają dzięki niższemu ubezpieczeniu i braku konieczności robienia corocznych przeglądów. Oprócz oszczędności, zyskać można o wiele więcej. Posiadanie żółtych tablic rejestracyjnych to ogromny prestiż i powód do dumy.


Dodaj komentarz