Na rynku motoryzacyjnych dostępne są samochody z różnymi typami silników. Najczęściej wybierany silnik to benzyna i diesel. Trzeba jednak zauważyć, że coraz popularniejsze stają się także hybrydy. Przed dokonaniem wyboru warto wiedzieć czym charakteryzuje się dany typ silnika i jaki w danych sytuacjach będzie najlepszy.
Silnik benzynowy
To co można przede wszystkim powiedzieć o silnikach benzynowych to to, że oczywiście cechuje je większe spalanie niż w przypadku diesla, ale na pewno nie generują tak drogich napraw jak diesel. Jeśli odpowiednio zadba się poziom oleju silnikowego, stan świec, filtrów i rozrządu to można cieszyć się bezawaryjną jazdą przez setki kilometrów. Jeśli jednak dojdzie do awarii to faktem jest, że naprawy w przypadku samochodów benzynowych są tańsze niż w przypadku diesla. Jest tak z prostego powodu. Części są po prostu tańsze.
Minusem silnika benzynowego jest jednak spalanie. Jest ono na pewno wyższe niż w przypadku diesla. Samo paliwo także jest droższe. Wszystko zatem zależy od tego w jaki sposób auto będzie użytkowane.
Silnik Diesla
Samochody z silnikiem diesla są niezwykle popularne w Polsce. Przede wszystkim z powodu stosunkowo niskiego spalania. Na pewno jest ono niższe niż w przypadku samochodów benzynowych. Jest to dość ważny argument dla kupujących auta. Zwłaszcza kiedy ceny paliw z roku na rok rosną. Dużą zaletą diesla jest także to, że silniki te posiadają wysoki moment obrotowy. Dzięki temu silnik działa dużo bardziej elastycznie.
Największym minusem diesla jest fakt, że są to silniki dość awaryjne. Zwłaszcza kiedy samochód ma już na swoim koncie dość spory przebieg. Awarie mogą zdarzyć się niespodziewanie. Najczęściej usterce ulega turbina oraz wtryski. Niestety naprawy silnika diesla nie należą do najtańszych.
Warto także wspomnieć, że samochody z tym silnikiem są zwykle droższe do benzyny. Samochód z dieslem najlepiej nadaje się na dłuższe trasy. Wówczas odczuć można jego mniejsze spalanie.
Silnik hybrydowy
Hybrydy zdobywają coraz więcej zwolenników. Samochody z silnikiem hybrydowym najlepiej spisują się podczas jazdy po mieście, zwłaszcza w korkach. Gorzej jest w przypadku dłuższej jazdy w trasie. Wówczas silniki hybrydowy spala dużo więcej niż klasyczna benzyna czy diesel. Jeśli jednak używamy auta przede wszystkim do jazdy w mieście możemy cieszyć się jego niskim spalaniem. Zaletą samochodów z silnikiem hybrydowym jest także to, że są to auta dość zrywne, co jeszcze bardziej ułatwia jazdę w mieście. Warto także podkreślić, że koszty paliwa w przypadku auta z hybrydą są niższe niż w przypadku auta z instalacją LPG.
Oczywiście największym minusem samochodów z silnikiem hybrydowym jest kwestia jego ładowania. Niestety stacje elektryczne są jeszcze rzadkością. Na szczęście zaczyna to się zmieniać i miejsc, w którym można naładować samochód hybrydowy przybywa.